|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"Wszystko dla Szko³y" 00-950 Warszawa skr. pocztowa 109 wds@sukurs.edu.pl tel./fax 0-22 832 36 12 tel. 832 36 11 |
|
|
|
|
| Marianna Stajkowska - Szczê¶cie, wolno¶æ, moralno¶æ |
|
|
Ponadczasowe i podstawowe prawdy jako czê¶ci duchowego dziedzictwa ludzko¶ci :
konspekt lekcji dla gimnazjum
Cele edukacyjne:
- kszta³towanie wra¿liwo¶ci moralnej;
- zachêcanie do bli¿szego i g³êbszego poznania samego siebie;
- próba odpowiedzi podstawowe pytania, dotycz±ce sensu ¿ycia ludzkiego;
- pomoc uczniom w odkrywaniu w³asnej to¿samo¶ci.
Metody:
- praca w grupach;
- dyskusja.
¦rodki dydaktyczne:
- Leon-Louis Grateloup: Wêdrówki po filozofii. Warszawa, 1997; Linda Smith, William Raeper: Przewodnik
po krainie idei dla pocz±tkuj±cych. Warszawa, 1995, s. 567; Czes³aw G³ombik: Oblicza szczê¶cia. Warszawa,
1982;
- plansze z pytaniami.
Przebieg zajêæ:
- Zaanga¿owanie:
- podanie tematu zajêæ i g³ównych zagadnieñ, wykorzystanie s³owników i przygotowanych tekstów do
wyja¶nienia pojêæ;
- zapisanie pytañ do dyskusji przez uczniów;
- podzia³ klasy na grupy.
- Badanie i przekszta³cenie.
Przydzielanie zadañ.
Zespó³ I
Wybierzcie spo¶ród siebie lidera, sekretarza i prezentera lub prezenterów. Posiadaj±c teksty i w³asn±
wiedzê, ustosunkujcie siê do nastêpuj±cych zagadnieñ:
- Zdefiniujcie wyra¿enia: szczê¶cie, szczê¶liwo¶æ, pomy¶lno¶æ, rado¶æ, radowanie siê,
przyjemno¶æ, ekstaza, rozkosz.
- Jakie zwi±zki istniej± miêdzy przyjemno¶ci± i szczê¶ciem?
- Czy mo¿na mówiæ o szczê¶ciu wspólnoty?
- Jak± by¶ poda³ definicjê szczê¶cia?
Zespó³ II
Zaprezentujcie pogl±dy filozofów na temat szczê¶cia.
Zespó³ III
Wybierzcie spo¶ród siebie lidera, sekretarza i prezentera lub prezenterów. Posiadaj±c teksty i w³asn±
wiedzê, spróbujcie odpowiedzieæ na nastêpuj±ce pytania:
- ¯yæ zgodnie z zasadami - obowi±zek moralny czy warunek szczê¶cia?
- Czy w moralno¶ci chodzi o to, aby siê przemóc?
- W jakim sensie mo¿na mówiæ o piêknie moralnym?
- Czy istniej± czyny niewybaczalne?
- Co nale¿y rozumieæ przez zwrot "zbrodnie przeciwko ludzko¶ci"?
- Czy nauka mo¿e byæ ¼ród³em moralno¶ci ?
Zespó³ IV
Wybierzcie spo¶ród siebie lidera, sekretarza i prezentera lub prezenterów. Posiadaj±c teksty i w³asn±
wiedzê, spróbujcie odpowiedzieæ na nastêpuj±ce pytania:
- Co to jest wolno¶æ?
- Czy wszystko wolno cz³owiekowi; jakie s± granice wolno¶ci?
Uwagi zapiszcie w formie wniosków.
- Prezentacja
Przedstawienie pogl±dów poszczególnych grup.
- Podsumowanie i refleksja.
Ustalenie jakich sfer ¿ycia dotycz± pogl±dy na temat szczê¶cia, wolno¶ci i moralno¶ci, a wiêc etyki:
- sposobu zachowania;
- zasad moralnych;
- wychowania;
- sfery spo³ecznej i politycznej dzia³alno¶ci cz³owieka.
Marianna Stajkowska
Poznañ
|
|
|
|
|