Wszystko dla szkoły podstawa programowa Wszystko dla szkoły Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji Świetlica w Szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopiśmie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materiałów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szkoły"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Joanna Palińska - Podstawowe źródła i skutki zanieczyszczeń atmosfery: scenariusz lekcji biologii dla klasy III gimnazjum

Cele nauczania:

  • Zapoznanie uczniów z podstawowymi źródłami zanieczyszczeń powietrza ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczeń w okolicy zamieszkiwanej przez uczniów;
  • Omówienie klasyfikacji zanieczyszczeń;
  • Przedstawienie skutków zanieczyszczeń atmosfery;
  • Planowanie działań zmierzających do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Cele wychowawcze:

  • Rozwijanie zainteresowań biologicznych;
  • Rozwijanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków;
  • Ocenianie zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym i ich konsekwencji;
  • Kształtowanie postaw proekologicznych.

Metody:

  • pogadanka,
  • dyskusja,
  • praca z tekstem,
  • burza mózgów.

Formy pracy:

  • indywidualna,
  • grupowa.

Środki dydaktyczne:

podręczniki i inne materiały o treściach związanych z tematem lekcji, arkusze papieru, flamastry.

Przebieg lekcji:

Faza wstępna

Czynności organizacyjno-porządkowe. Wyjaśnienie celów lekcji oraz zapisanie tematu. Przypomnienie niezbędnych wiadomości związanych z omawianym tematem. Ukierunkowanie pracy uczniów.

Faza główna

Przypomnienie składu czystego powietrza i opis schematu.

Schemat 1. Skład czystego powietrza.

Pogadanka na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza

Źródła emisji

 

 

Następnie uczniowie klasyfikują podane zanieczyszczenia na grupy w zależności od sposobu ich powstawania:

Podział klasy na trzy grupy i losowanie tematu do opracowania:

  • I grupa - efekt cieplarniany,
  • II grupa - dziura ozonowa,
  • III grupa - kwaśne deszcze.

Każda grupa otrzymuje arkusz papieru, flamastry, materiały zawierające informacje o zanieczyszczeniach powietrza. Zespoły opracowują zagadnienie (analiza tekstu, wykonanie rysunku, schematu). Po opracowaniu tematu, liderzy grup dokonują prezentacji prac. Pozostali uczniowie słuchają wypowiedzi kolegów i zadają pytania.

Podsumowaniem prezentacji jest zapisanie notatki w zeszytach.

Faza podsumowująca

Uświadomienie konieczności podejmowania działań związanych ze zmniejszeniem zanieczyszczeń atmosfery. Uczniowie proponują sposoby zmniejszenia emisji najczęściej występujących zanieczyszczeń.

Dla utrwalenia nowo poznanego materiału uczniowie rozwiązują krzyżówkę:

  1. 1. Są biologicznymi wskaźnikami zanieczyszczeń.
  2. 2. Zmniejsza emisję szkodliwych związków w spalinach samochodowych.
  3. 3. Może być fotochemiczny lub kwaśny.
  4. 4. Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

Zadanie domowe:

Jaka może być jest Twoja rola w ochronie czystości powietrza?

Odpowiedzi do krzyżówki:

porosty, katalizator, smog, recykling. Hasło: OZON.

Joanna Palińska
Kraków