|
Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy VI
Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich w oparciu o technologie informacyjną.
Cele szczegółowe: Korzystanie z programu Power Point jako źródła informacji. Analiza i
interpretacja utworu poetyckiego, redagowanie zaproszenia, autoreklama.
Metody: z użyciem komputera, mapa mentalna.
Formy: praca w grupach.
Pomoce: stanowiska komputerowe, dyskietki z prezentacją (fragmenty Multimedialnej Encyklopedii PWN), kaseta
magnetofonowa, reklamy biur podróży, liście lipy, miód lipowy i wafelki. [Uwaga! Plik z prezentacją w programie
Power Point można "ściągnąć" ze strony internetowej Wszystko dla Szkoły: Kochanowski.zip].
Tok zajęć
Rozdanie uczniom reklam biur podróży. Analiza ofert.
Zapisanie tematu. Wyszukiwanie informacji na temat Jana Kochanowskiego w programie Power Point i opracowanie Curriculum
Vitae poety według wzoru:
| imię, nazwisko |
Jan Kochanowski |
| wiek |
1530-1584 |
| wykształcenie |
wyższe (Akademia Krakowska, Uniwersytet w Padwie). |
| zawód |
poeta, sekretarz królewski |
| adres |
Wawel, Czarnolas |
| rodzina |
żonaty, córki Hanna i Urszula |
Wyszukiwanie informacji na temat lipy w prezentacji Power Point. Sporządzenie notatki (mapka mentalna z wykorzystaniem
zasuszonych liści lipy, symbolizujących drzewo).
Przerwa śródlekcyjna - poczęstunek miodem lipowym.
Wysłuchanie recytacji fraszki "Na lipę" (tekst wiersza wyświetlony na monitorach). Analiza treści
utworu. Zapis cech drzewa w formie zaproszenia:
| Zapraszam każdego gościa w gorące dni lipcowe do Czarnolasu. Oferuję cień, chłód, zapach kwiatów, brzęczenie
pszczół, szum liści, śpiew ptaków i miły sen. Lipa |
Uwagi. Lekcję najlepiej przeprowadzić pod koniec roku szkolnego, kiedy snuje się plany wakacyjnych wycieczek.
Tomasz Zdunek
Bielsko Biała
|
|