Wszystko dla szko³y podstawa programowa Wszystko dla szko³y Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji ¦wietlica w Szkole
Aby dostawaæ nowo¶ci podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopi¶mie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materia³ów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szko³y"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Einkäufe- zakupy artyku³ów spo¿ywczych : scenariusz lekcji jêzyka niemieckiego dla klasy VI szko³y podstawowej

Czas pracy:

90 minut.

Struktury jêzyka:

  • nazywanie jednostek miary: eine Dose, eine Packung, ein Becher, ein Karton, eine Flasche, ein Glas...;
  • nazywanie jednostek ilo¶ci:80 g, 1 Kilo, 2 Stück...;
  • nazywanie produktów spo¿ywczych: Das ist 1 Kilo Reis, Das sind 10 Brötchen, Das ist ein Becher Sahne...

Cele lekcji:

  • u¶wiadomienie potrzeby w³a¶ciwego od¿ywiania siê; 
  • zapoznanie z nazwami 30 produktów spo¿ywczych oraz stosownymi dla nich jednostkami miary i ilo¶ci;
  • æwiczenie poprawnej pisowni - podpisywanie opakowañ;
  • wykorzystywanie wiedzy w praktyce - sporz±dzanie listy zakupów;
  • æwiczenie poprawnej wymowy - zabawa "Ich packe meinen Korb / meine Tüte".

Pomoce dydaktyczne:

opakowania po ró¿nych produktach spo¿ywczych (wg podrêcznika "der, die, das" neu dla kl. VI), puste kartki jako etykiety, ta¶ma klej±ca, waga kuchenna, koszyk lub torba na zakupy.

Przebieg lekcji:

  1. Przywitanie i sprawdzenie obecno¶ci.
  2. Rozgrzewka jêzykowa, odwo³anie siê do przys³ów zwi±zanych zjedzeniem: "Przez ¿o³±dek do serca" - "Die Liebe geht durch den Magen", "Du bist - was du isst".
  3. Zapoznanie uczniów z celami i etapami lekcji oraz organizacj± ich pracy:
    • Dzisiaj bêdziecie pracowaæ w czteroosobowych zespo³ach przy stolikach, na których u³o¿ycie przyniesione opakowania produktów spo¿ywczych.
    • W ci±gu 15 minut powinni¶cie wykonaæ etykiety z nazwami produktów w jêzyku niemieckim wykorzystuj±c podrêcznik i æwiczenia.
    • Nastêpne wasze zadanie bêdzie polega³o na zapoznaniu siê z nazwami jednostek miary i wagi, które otrzymacie na osobnych kartach i w oparciu o nie sporz±dzicie listê zakupów zawieraj±c± minimum 8 artyku³ów (czas 15 minut). Lista zakupów zostanie oceniona;.
    • Pierwsze 10 minut drugiej godziny lekcyjnej bêdzie przeznaczone na wybranie i zapakowanie do torby towarów wg sporz±dzonej listy.
    • Zapamiêtywanie nazw artyku³ów spo¿ywczych i odpowiadaj±cych im jednostek miar i wagi bêdziecie utrwalaæ w zabawie pt.:" Ich packe meine Tüte". Nastêpny uczeñ powtarza to, co powiedzia³ poprzednik i dodaje swoj± nazwê produktu spo¿ywczego (czas 20 minut).
    • Ostatnie 15 minut lekcji przeznaczymy na ocenê. Oceniana bêdzie umiejêtno¶æ nazwania wszystkich produktów z listy zakupów, bez jej czytania.

      Nazwy jednostek miary i wagi:

      • ein Karton/ 2 Kartons oder Kartone (Milch),
      • ein Becher/2 Becher (Jogurt),
      • eine Dose /2 Dosen (Cola),
      • eine Flasche/2 Flaschen (Mineralwasser),
      • eine Packung/2 Packungen (Pudding),
      • ein Glas/2 Gläser Honig ),
      • ein Kilo/2 Kilo (Wurst),
      • 80 g (Gramm) (Käse),

Ewaluacja przebiegu zajêæ:

Uczniowie zostali szczegó³owo poinformowani o celach i etapach lekcji wraz z podaniem czasu przeznaczonego na realizacjê ich zadañ. Wiedzieli równie¿ za co bêd± oceniani. Wp³ynê³o to na mobilizacjê i zintensyfikowanie pracy niemal¿e wszystkich uczniów. Zastosowanie opakowañ wywo³a³o du¿e zainteresowanie tematem uczniów s³abszych, którzy chêtnie wspó³dzia³ali w grupie.

Zadaniem domowym by³o wykonanie pojedynczych obrazków ró¿nych produktów, które pos³u¿± jako pomoc w prowadzeniu rozgrzewki jêzykowej na nastêpnej lekcji. Uczeñ pokazuj±cy obrazek s³oika miodu stawia pytanie: Was ist das? Wskazany przez niego kolega odpowiada: Das ist eine Packung Pudding.

Anna Kuligowska
£ob¿enica