|
Konspekt lekcji jêzyka polskiego dla klasy VI szko³y podstawowej
Cele lekcji:
- umiejêtno¶æ selekcji informacji;
- werbalizacja odczuæ i prze¿yæ zwi±zanych z lektur±;
- dobór s³ownictwa charakteryzuj±co-warto¶ciuj±cego;
- prezentacja ró¿nych punktów widzenia i wyra¿anie w³asnych opinii;
- doskonalenie wnioskowania i argumentowania;
- refleksja nad sensem lektury.
Metody:
warsztatowe w grupach, indywidualne
¦rodki dydaktyczne:
du¿a i ma³e plansze z tabel±, "S³ownik wyrazów bliskoznacznych"
Przebieg lekcji
Prezentacja g³ównych bohaterów ksi±¿ki: MARY LENNOX, COLINA i ARCHIBALDA CRAVENA. Charakterystyka ich osobowo¶ci
i zwrócenie uwagi na ³±cz±ce podobieñstwa.
Uczniowie podaj± s³owa zwi±zane z terminem "przemiana". Potem nastêpuje sprawdzenie synonimów tego
okre¶lenia w "S³owniku pojêæ bliskoznacznych".
Podzia³ klasy na trzy równe grupy. Przedstawiciel ka¿dej z nich losuje kartkê z imieniem bohatera. Grupy pracuj±
nad uzupe³nieniem tabelki.
BOHATER
|
Przyczyny przemiany
|
Kto lub co pomaga
|
Wp³yw metamorfozy na losy bohaterów
|
MARY
|
|
|
|
COLIN
|
|
|
|
ARCHIBALD
CRAVEN |
|
|
|
Ka¿da grupa wpisuje do tabeli swoje przemy¶lenia i nastêpnie analizujemy motywy przemian bohaterów.
Mary, Colin i Archibald Craven do¶wiadczaj± ¶mierci bliskich osób, a nastêpnie zrywaj± wiêzy emocjonalne z
otaczaj±cym ich ¶wiatem.
MARY czuje siê niekochana i niechciana od urodzenia, gdy¿ rodzice nie maj± dla niej czasu.
COLIN jest kapry¶nym, samolubnym dzieckiem, przekonanym o swojej ciê¿kiej chorobie i nieuchronnej ¶mierci.
ARCHIBALD CRAVEN cierpi ogromnie po stracie ¿ony, opuszcza syna i wyje¿d¿a z domu, aby uciec od wspomnieñ.
Wszyscy nie odczuwaj± rado¶ci istnienia i dlatego nie s± zdolni dostrzegaæ piêkna wokó³ siebie. S± bardzo
samotni i nieszczê¶liwi.
MARY dziêki ludzkiej dobroci i ¿yczliwo¶ci (Marta, Dick i Zuzanna Sowerby ) oraz pracy w ogrodzie uczy siê kochaæ
ludzi i zaczyna dostrzegaæ piêkno tego ¶wiata. Nastêpuje przemiana wewnêtrzna.
COLIN spotyka Mary i przestaje czuæ siê samotny. Wspólna praca w ogrodzie, rozmowy i obserwacja budz±cej siê do
¿ycia przyrody wyzwalaj± w nim chêci do ¿ycia. Ch³opiec zdrowieje, staje siê ¿yczliwy i dobry dla innych.
ARCHIBALD CRAVEN - ojciec Colina, po otrzymaniu listu od Zuzanny Sowerby i tajemniczym ¶nie postanawia wróciæ do
domu i tam znajduje szczê¶liwego, zdrowego ch³opca. Decyduje siê obdarzyæ syna prawdziwym ojcowskim uczuciem i spêdzaæ
z nim wiele czasu.
Uczniowie formu³uj± wnioski, poparte argumentami, które dotycz± warto¶ci, jakie zyskali bohaterowie dziêki
przyja¼ni. Bior± pod uwagê ich do¶wiadczenia.
Rozmowa na temat roli przyja¼ni w ¿yciu ka¿dego z nas. Uczniowie zadaj± sobie nawzajem pytania otwarte. Podaj±
recepty na dobr± przyja¼ñ i swoje sposoby na pozyskanie przyjaciela.
EWALUACJA
Refleksje nad nieprzemijaj±cymi warto¶ciami lektury dla wszystkich: m³odzie¿y i doros³ych. Powie¶æ ta ukazuje
sytuacje, które dotycz± ka¿dego z nas. Uczy jak ¿yæ w zgodzie ze sob± i otaczaj±cymi lud¼mi. Zwraca uwagê doros³ych
na sprawy i problemy ludzi m³odych. Pomaga wzmocniæ wiarê we w³asne si³y. Uczy samodzielno¶ci, odpowiedzialno¶ci
i tego, ¿e warto mieæ w ¿yciu cel. Ukazuje prawdê o cz³owieku i mo¿liwo¶ciach, jakie w nim drzemi±. Opowiada o
samotno¶ci, szczê¶ciu i nieszczê¶ciu, a przede wszystkim podkre¶la warto¶ci ponadczasowe: mi³o¶æ, przyja¼ñ i
dobro.
PRACA DOMOWA
Obejrzeæ film Agnieszki Holland "Tajemniczy ogród" i przygotowaæ krótk± recenzjê. Wskazaæ podobieñstwa
i ró¿nice pomiêdzy lektur± i filmem. Co podoba³o siê w filmie najbardziej i dlaczego?
Agata Cybulska
£ód¼
|