Wszystko dla szkoły podstawa programowa Wszystko dla szkoły Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji Świetlica w Szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopiśmie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materiałów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szkoły"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Danuta Wlazły - Jak mówić "NIE" - trudna sztuka odmawiania : scenariusz zajęć warsztatowych dla uczniów klasy V

Cele ogólne:

  • ukazanie uczniom mechanizmów stosowanych w reklamie oraz wskazanie ich związku z sytuacjami, w których jesteśmy namawiani do czegoś;
  • przedstawienie sposobów skutecznego odmawiania.

Cele operacyjne

Po zajęciach uczeń:

  • będzie znał mechanizmy, które są wykorzystywane podczas namawiania nas do czegoś, co nie jest naszym wolnym wyborem;
  • będzie potrafił zastosować w praktyce zasady skutecznego odmawiania.

Metody i formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, w grupach, rozmowa, burza mózgów.

Pomoce: karteczki, mazaki, kartki z sytuacjami do scenek.

Czas pracy: 90 minut.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie.
    Witam wszystkich, którzy... np. mają w domu psa, lubią lody, itp. Uczniowie, którzy czują się powitani wstają i witają się z innymi jakimś gestem.
  2. Reklama.
    Zwracamy się z pytaniami do uczestników:
    • Co najczęściej pojawia się w przerwach między programami telewizyjnymi?
    • Jaki jest cel reklamy? (Rozmowa).
  3. Praca w grupach nad przygotowaniem reklamy.
    Dzielimy uczniów na kilkuosobowe grupy. Każda grupa losuje karteczkę z nazwą rzeczy, którą mają zareklamować, w grupach pracują nad przygotowaniem reklamy tego produktu.
    Po zakończeniu następuje prezentacja pracy grup.
    Następnie prosimy uczestników, aby spróbowali podać zwroty, które najczęściej pojawiają się w reklamach. Prowadzący zapisuję je na tablicy.
    Podsumowując zaznaczamy, że reklama wiąże się z namawianiem do kupienia czegoś, co samo w sobie jest atrakcyjne, albo podnosi naszą atrakcyjność.
  4. Różne sposoby namawiania.
    Prosimy uczestników, aby przypomnieli sobie sytuacje, w których oni sami lub ktoś inny byli namawiani do czegoś, co nie jest dla nich dobre, a nawet jest niebezpieczne dla ich życia i zdrowia.
    Prosimy, aby zapisali te sytuacje na kartkach i umieścili je na tablicy. (Odczytanie, pogrupowanie podobnych i powtarzających się).
    Jakich sposobów namawiania używa się w takich sytuacjach?
    Jakie określenia, zwroty mogą temu towarzyszyć?
    Zapisanie na tablicy, porównanie, wyszukanie podobieństw.
    Podsumowanie, wyciągnięcie wniosków.
  5. Scenki.
    Prosimy ochotników do odegrania scenek - 5 chłopców i 4 dziewczynki. Ochotnicy otrzymują tekst do scenek i przygotowują się do ich przedstawienia.
    Scenki dotyczą sytuacji, w których ktoś jest namawiany do czegoś, co nie jest dla niego dobre.
    Pozostali uczniowie pełnią rolę obserwatorów.
    Pytania do analizy przez obserwatorów:
    1. Jakie były sposoby namawiania, jakich argumentów używano, aby namówić kolegę, koleżankę?
    2. Jak się zachowywała osoba, która była do czegoś namawiana? (Co robiła, mówiła?).
    3. Jaką podjęła decyzję?
      Co na to wpłynęło?
  6. Zabawa - " sałatka owocowa".
    Zabawa ma charakter relaksacyjny, stanowi przerywnik w zajęciach.
    Prowadzący przypisuje każdemu uczniowi jakiś owoc np. jabłko, gruszka, śliwka, banan. Uczniowie siedzą kręgu, jeden uczeń stoi w środku koła i wywołuje dowolne owoce - uczniowie, którzy czują się wywołani zamieniają się miejscami. Uczeń, który nie znajdzie dla siebie miejsca zostaje w środku koła.
    Kiedy osoba wywołująca powie "sałatka owocowa" - wszyscy zamieniają się miejscami.
  7. Jak się zachowują ludzie, którzy nie chcą czegoś zrobić?
    Rozmowa na ten temat, wypisanie podawanych przez uczniów przykładów na tablicy.
  8. Co trudnego jest w mówieniu "Nie"?
    Uczniowie dobierają się w pary. Jedna z nich przez około dwie minuty proponuje drugiej zakup różnych towarów, namawia ją do czegoś. Następnie uczniowie zamieniają się rolami (są w sytuacji odrzucenia i przyjęcia propozycji).
    Rozmowa o tym, co trudnego jest w mówieniu NIE.
  9. Co, lub kto może pomóc w podjęciu i podtrzymaniu decyzji powiedzenia "NIE"?
    Rozmowa z uczniami na ten temat, przedstawienie trzech etapów odmawiania i decydowania.
    1. Sprawdzam, czy ta propozycja jest dla mnie dobra?
    2. Mówię sobie w myślach - Nie, nie zrobię tego.
    3. Odpowiadam na zapytanie - Nie, dziękuję.
  10. Zwroty i zachowania pomocne przy odmawianiu.
    Nauczyciel podaje i zapisuje na tablicy zwroty pomocne przy odmawianiu. (Np. "nie", "nie zgadzam się", "nie chcę").
  11. Podsumowanie zajęć.
  12. Rundka na zakończenie.
    Prowadzący prosi uczestników, aby dokończyli zdanie:
    Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem (am) się...

Danuta Wlazły
Gdańsk

Autorka jest pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej nr 65 w Gdańsku.