Wszystko dla szkoły podstawa programowa Wszystko dla szkoły Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji Świetlica w Szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopiśmie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materiałów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szkoły"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Marzenna Dudek - Mały Bury Miś chciałby mieć przyjaciela : konspekt zajęć świetlicowych

Cel główny: poznajemy cechy przyjaźni

Cele operacyjne:

  • dziecko wie, kto to jest przyjaciel;
  • zna symbole przyjaźni;
  • dziecko chętnie bawi się z rówieśnikami;
  • wie jak zachowuje się przyjaciel;
  • chce współpracować w przypadkowej grupie.

Forma zajęć wychowawczych:

  • Organizacyjna: zespołowa;
  • Przedmiotowa: poznawcza, zabawowo-rozrywkowa.

Metody wychowawcze:

  • wpływu osobistego: przykład osobisty
  • wpływu sytuacyjnego: organizowanie doświadczeń wychowanka, instruowanie

Metody aktywizujące: wprowadzenie bajkowej postaci, zabawy dramowe, taniec integracyjny, "podróż w wyobraźnię".

Pomoce: Kaseta z nagraniem "Bingo - przyjaciele", kaseta z nagraniem "Powitanki", opowiadanie "Mały Bury Miś chciałby mieć przyjaciela", kłębek wełny

Przebieg zajęć

Sytuacja wychowawcza Czynności wychowawcy Czynności wychowanków
  1. "Mały Bury Miś chciałby mieć przyjaciela"- podróż w wyobraźnię.

  • Prosi dzieci żeby wygodnie usiadły i zamknęły oczy.

  • Powoli zaczyna opowiadać historię Małego Burego Misia.

  • Po zakończeniu opowiadania pyta dzieci czy wiedzą jak można pomóc Misiowi.

  • Deklaruje swoją pomoc.

  • Siadają wygodnie.

  • Zamykają oczy

  • Słuchają opowiadania o Małym Burym Misiu.

  • Odpowiadają na pytanie wychowawcy.

  • Zgłaszają chęć pomocy Misiowi w poszukiwaniach przyjaciela.

  1. "Cień przyjaciela" - zabawa dramowa

  • Proponuje zabawę polegającą na "obserwacji" kandydata na przyjaciela.

  • Omawia zasady zabawy.

  • Koordynuje przebieg zabawy lub jest jej uczestnikiem.

  • Słuchają wychowawcy.

  • Przyznają, że zewnętrzne cechy osoby nie są najważniejsze, niemniej zwracamy też na nie uwagę.

  • Biorą udział w zabawie.

  1. "Witamy przyjaciela" - taniec integracyjny "Powitanka"

  • Mówi dzieciom, że skoro już znaleźliście kandydata na przyjaciela, to trzeba go przywitać.

  • Włącza kasetę i rozpoczyna taniec "Powitankę".

  • Słuchają słów wychowawcy.

  • Potwierdzają chęć przywitania przyjaciela.

  • Tańczą taniec "Powitankę".

  1. "Dobry przyjaciel" - zabawa dramowa

  • Nawiązując do stwierdzenia, że przyjaciele zawsze sobie pomagają, zaprasza dzieci do zabawy budującej wzajemne zaufanie.

  • Omawia zasady zabawy.

  • Daje sygnał do rozpoczęcia zabawy.

  • Słuchają słów wychowawcy.

  • Zgadzają się ze słowami wychowawcy, że przyjaciele zawsze powinni sobie pomagać i mieć do siebie zaufanie.

  • Dobierają się parami.

  • Przyjmują role.

  • Bawią się starając się być dobrym przyjacielem.

  1. "Bluszcz" - zabawa

  • Zachęca dzieci do udziału w zabawie podnoszącej energię.

  • Wyjaśnia na czym polega zabawa.

  • Uczestniczy w zabawie.

  • Słuchają słów wychowawcy.

  • Wyrażają chęć do wzięcia udziału w zabawie.

  • Bawią się.

  • Cieszą się ze wspólnej zabawy.

  1. "Bingo - przyjaciele"- taniec integracyjny

  • Proponuje dzieciom wspólny taniec przyjaciół.

  • Omawia kroki tańca i przypomina słowa piosenki.

  • Koordynuje przebieg tańca.

  • Słuchają wyjaśnień wychowawcy.

  • Przypominają sobie kroki tańca.

  • Powtarzają słowa piosenki.

  • Cieszą się ze wspólnego tańca.

  1. "Cechy przyjaźni" - rozmowa kierowana

  • Zadaje pytania dotyczące cech przyjaźni.

  • Prowadzi rozmowę wokół tematu.

  • Zachęca dzieci do wypowiedzi.

  • Słuchają wychowawcy.

  • Odpowiadają na pytania.

  • Chętnie wypowiadają się na temat cech przyjaźni.

  • Wyrażają własne opinie.

  • Ustalają najważniejsze według siebie cechy przyjaźni.

  1. "Kłębek przyjaźni" dla Małego Burego Misia

  • Trzyma w ręce kłębek wełny.

  • Proponuje dzieciom, żeby na pożegnanie "podarowały" Małemu Buremu Misiowi najważniejszą, według siebie, cechę przyjaźni.

  • Wyjaśnia na czym polega zabawa.

  • Rozpoczyna zabawę.

  • Obserwują wychowawcę.

  • Słuchają słów wychowawcy.

  • Zastanawiają się nad wyborem odpowiedniej cechy przyjaźni.

  • Słuchają wyjaśnień nauczyciela.

  • Żegnają Małego Burego Misia.

Załącznik nr 1

Opowiadanie o Małym Burym Misiu.

Mały Bury Miś obudził się rano, spojrzał w okno i zamyślił się. Co dzisiaj będę robił - pomyślał.

Mógłbym pójść na spacer, ale samotny spacer to nic ciekawego. Może pogram na komputerze albo obejrzę telewizję. Eee... to też szybko mi się znudzi. Mały Bury Miś posmutniał. No tak - pomyślał, gdybym miał kolegę albo przyjaciela, to razem na pewno wymyślilibyśmy jakieś ciekawe zajęcie. Zrobiło mu się jeszcze smutniej, usiadł w kąciku i zamyślił się. Siedział tak dłuższą chwilę, nagle uśmiechnął się. Wiem - powiedział - pójdę na plac zabaw, może tam spotkam kogoś ciekawego, kogoś kto mógłby zostać moim przyjacielem. Tak, tak, tak -właśnie tak zrobię - pomyślał Miś. Tylko jak się do tego zabrać, co trzeba zrobić, żeby znaleźć przyjaciela, jak się zachowywać, na co zwracać uwagę? Nie wiem, naprawdę nie wiem, i nie wiem kto mógłby mi pomóc - martwił się Mały Bury Miś. A wy, dzieci, wiecie jak można mu pomóc? Może wspólnie się zastanowimy?

Marzenna Dudek
Bydgoszcz