Wszystko dla szko³y podstawa programowa Wszystko dla szko³y Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji ¦wietlica w Szkole
Aby dostawaæ nowo¶ci podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopi¶mie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materia³ów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szko³y"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Renata Majewska - Kinezjologia edukacyjna P. Dennisona: scenariusz zajêæ warsztatowych dla nauczycieli

Cele spotkania:

  • Zapoznanie z æwiczeniami z kinezjologii edukacyjnej;
  • Przybli¿enie postaci P. Dennisona;
  • Zachêcanie do stosowania æwiczeñ z dzieæmi na zajêciach;
  • Afirmacje w ¿yciu cz³owieka.

Metody:

  • Æwiczeñ praktycznych;
  • Pokaz.

Miejsce: Sala gimnastyczna

¦rodki dydaktyczne:

Referat, arkusze z bloku rysunkowego, æwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, magnetofon, kaseta z nagran± muzyk± (b±d¼ CD), przybory do pisania.

Przebieg zajêæ:

  1. Krótka informacja o autorze æwiczeñ - P. Dennisonie.

    Paul Dennison, doktor filozofii, wiêksz± czê¶æ zawodowego ¿ycia by³ pedagogiem. Jest twórc± kinezjologii edukacyjnej, prekursorem w badaniach mózgu. Przyznano mu doktorat w dziedzinie edukacji za jego badania dotycz±ce nauczania pocz±tkowego czytania.

    Przez 19 lat pracowa³ na stanowisku dyrektora Centrum Nauczania w O¶rodku Leczniczym Valley, pomagaj±c dzieciom i doros³ym w przekszta³caniu ich problemów w efektywny rozwój.
     

  2. Odczytanie mini-referatu na temat: "Æwiczenia kinezjologii edukacyjnej. Rola wody".
     
  3. Pokaz wybranych æwiczeñ:
    • pozycja Dennisona,
    • ruchy naprzemienne (przy muzyce)
    • sowa
    • aktywna rêka,
    • s³oñ,
    • punkty:
      • na my¶lenie
      • uziemienia
      • przestrzeni
      • równowagi
      • pozytywne
    • leniwe ósemki, alfabetyczne ósemki,
    • bateria
    • s³oneczko - metafora integracyjna.

    ÆWICZENIA KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ. "ROLA WODY".

    Æwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej s± skierowane do uczniów maj±cych problemy z nauk± i nie tylko. Ich zadaniem jest usuniêcie ukrytych w ciele blokad, które s± przyczyn± niepowodzeñ. Mo¿na je tak¿e stosowaæ w pracy z dzieæmi zdolnymi. Proces nauczania bêdzie mi³y i przystêpny, pod warunkiem, i¿ zostanie poprowadzony w wielu kierunkach, anga¿uj±c ró¿ne zmys³y. Aby lepiej zrozumieæ æwiczenia kinezjologii edukacyjnej nale¿y pamiêtaæ, w jaki sposób dzielimy mózg: lewa i prawa pó³kula mózgu - wymiar lateralizacji, pieñ mózgu oraz p³at czo³owy - wymiar koncentracji, system limbiczny wraz z kor± mózgow± - wymiar stabilno¶ci.

    Kinezjologia edukacyjna zalecana jest dla przyswojenia potencjalnych zdolno¶ci uczenia siê. Oparta jest na trzech prostych za³o¿eniach:

    1. Nauka jest naturaln±, przyjemn± sfer± ¿ycia.
    2. Blokady ukryte w ciele, przeszkadzaj± w nauce.
    3. W³a¶ciwie rozpoznane blokady (a mamy je wszyscy) mog± zostaæ usuniête, pod warunkiem prawid³owo poprowadzonego treningu.

    Wychowawca powinien rozpoznaæ zachowanie ucznia ¶wiadcz±ce o trudno¶ciach z kojarzeniem. Ró¿ne rzeczy oddzia³ywaj± na nas pozytywnie lub te¿ negatywnie. Wiêkszo¶æ z nas zaakceptowa³a pewne ograniczenia i stresy jako nieuniknione w naszym ¿yciu. Pozytywny, naturalny i zdrowy charakter æwiczeñ stanowi alternatywê pozwalaj±c± na pokonywanie tych negatywnych prze¿yæ. Dzieci wra¿liwe odsuwaj±ce siê od swych rówie¶ników tak¿e zas³uguj± na pomoc. Nie ma bowiem leniwych, agresywnych, z³ych dzieci, s± tylko takie, dla których normalny tok nauczania mo¿e okazaæ siê zbyt trudny. Przez stosowanie æwiczeñ objêtych kinezjologi± edukacyjn± udaje siê zminimalizowaæ skutki wszelkich blokad i otworzyæ umys³ dla efektywniejszej pracy. Æwiczenia u³atwiaj± opanowanie materia³u, pomagaj± w podniesieniu stopnia lateralno¶ci, stabilno¶ci ruchów cia³a wynikaj±cych z pracy obu pó³kul mózgu oraz w zdobywaniu ró¿nych umiejêtno¶ci szkolnych typu:

    • lepsza wymowa,
    • poprawa pisania,
    • wiêksza umiejêtno¶æ s³uchania,
    • szybsze czytanie i lepsze rozumienie tekstu,
    • wiêksza przyswajalno¶æ tre¶ci matematycznych,
    • lepsza obs³uga komputera.

    Wystêpuj± zmiany w zachowaniu, postawie typu:

    • polepszenie koordynacji lewa- prawa strona cia³a,
    • poprawa oddychania i gibko¶ci cia³a,
    • wzmocnienie zmys³ów wzroku, s³uchu,
    • poczucie równowagi,
    • zwiêkszenie poziomu energii,
    • poczucie pewno¶ci siebie, bezpieczeñstwa,
    • wzrost ogólnego odprê¿enia.

    Æwiczenia te z powodzeniem mog± byæ stosowane w nauczaniu specjalnym. W ostatnich latach u¿ywane s± w przypadkach zaburzeñ neurotycznych, w celu zwiêkszenia potencjalnych zdolno¶ci wydajnego uczenia siê.

    *

    Wa¿n± rolê w ¿yciu cz³owieka i w kinezjologii edukacyjnej odgrywa woda. Cia³o ludzkie sk³ada siê z 2/3 czê¶ci wody, tj. ok. 70%. Woda jest podstawowym sk³adnikiem, potrzebnym dla funkcjonowania uk³adu limfatycznego - od¿ywia komórki i usuwa toksyny z organizmu.

    Prawid³owo od¿ywione, z odpowiedni± ilo¶ci± wody, nasze cia³o bêdzie bardziej zrelaksowane. Dr Dennison zauwa¿y³, i¿ ludzie pij±cy du¿± ilo¶æ wody w ci±gu pracy, wydaj± siê byæ bardziej ra¼ni, mniej zmêczeni.

    Obliczanie ilo¶ci wody w zale¿no¶ci od wagi cia³a.

    Liczba szklanek wody = waga cia³a (kg) : 11
     

  4. Afirmacje
    1. Oczyszczanie

      Wyzwalam siê od wszystkiego, co jest mi niepotrzebne (aspekt fizyczny i uczuciowy). Poddajê siê biegowi ¿ycia. Z rado¶ci± uwalniam siê od minionego i otwieram przestrzeñ dla zmian. Ceniê swoje zasoby i wykorzystujê je w odpowiedni sposób. Czuje siê nasycony(a) i p³ynê w strumieniu ¿ycia.

      Siadam, nogi zgiête, miedzy stopami zostawiam miejsce, k³adê d³onie po obydwu stronach pêpka, oddycham brzuchem. Robiê wdech, nastêpnie nachylaj±c siê do przodu i naciskaj±c lekko brzuch rêkami, robiê g³o¶ny wydech, prostuj±c siê robiê wdech.
       

    2. Zadowolenie i satysfakcja

      Jestem zadowolony i szczê¶liwy. Jestem spokojny i bezpieczny. Jestem pe³en energii ¿yciowej.

      P³ynnie wykonujê leniwe ósemki w pionie.
       

    3. Otwarto¶æ na zmiany

      Jestem otwarty na zmiany, siêgam po nie. Dzia³am we w³asnym interesie. Witam zmiany w moim ¿yciu, które daj± mi pe³en rozwój i korzy¶æ.

      Pozycja siedz±ca. Raz jedn±, raz drug± rêkê wyci±gam do góry, jakbym chcia³(a) zerwaæ jab³ko, chwyciæ je i przyci±gn±æ do siebie.
       

    4. £agodno¶æ i zaanga¿owanie

      Ca³± dusz± anga¿ujê siê w ¿ycie osobiste, kocham ¿ycie. Nowe do¶wiadczenia sprawiaj± mi rado¶æ £±czê siê ze swoim ¿yciem. Kocham ¿yæ i rozkoszowaæ siê odkryciami ¿ycia.

      Pozycja le¿±ca na brzuchu. Rêce zgiête w ³okciach opieram o pod³ogê tworz±c trójk±t. Z³±czone d³onie le¿± na pod³odze kciukiem kciukiem palcem wskazuj±cym tworz±c trójk±t. Po lewej stronie g³owy wyobra¿am sobie piramidkê. Nosem obwodzimy tê piramidkê. Do³±czamy " hu¶tanie" nogami unoszonymi oko³o 30% w górê.
       

  5. Rysowanie na kartce

    Obur±cz.

    Leniwej ósemki- wykonanie ciekawej postaci np. motyla, ludzika.

    Wpisanie swojego imienia w leniwa ósemkê.

Renata Majewska
Piñczów

Autorka jest nauczycielk± nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Piñczowie. Ukoñczy³a kurs I i II stopnia uprawniaj±cy do prowadzenia zajêæ metod± Dennisona.

Literatura:

  1. Nikodemska Hanna: Afirmacje.
  2. Hannaford Carla: Zmy¶lne ruchy, które doskonal± umys³ : [podstawy kinezjologii edukacyjnej]. Warszawa: Medyk, 1998.
  3. O’Connor Joseph, Seymour John: Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego. Warszawa: "Zysk i S-ka", 2000.