|
Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy IV (zajęcia w pracowni komputerowej)
Celem głównym proponowanych przeze mnie zajęć jest
doskonalenie stosowania techniki komputerowej przy jednoczesnym kształceniu
wybranych kompetencji edukacji polonistycznej. Wbrew pozorom zajęcia języka
polskiego w sali komputerowej nie są tylko urozmaiceniem i atrakcją; uczą
bowiem posługiwania się środkami technicznymi dla potrzeb językowych. To język
polski uzyskuje tutaj miano "rozgrywającego akcję". W lekcji pierwszej opis
postaci wzbogacany jest obrazami graficznymi, ale uczniowie muszą wykazać się
sporymi umiejętnościami stylistycznymi, gdyż tematyka symboli jest ograniczona.
W lekcji drugiej proponuję naukę redagowania ogłoszenia jako użytkowej formy
wypowiedzi; zapis komputerowy jest w tym wypadku formą ułatwiającą czytelność
ogłoszenia, daje też możliwość jego estetycznego powielenia. W lekcji trzeciej
proponuję ćwiczenie, którego dalekim kuzynem była zapewne rozsypanka
wyrazowa. Korzystając z metody przenoszenia tekstu na wyznaczone miejsce, uczniowie
dokonują chronologii przebiegu wydarzeń w baśniach, tworzą również własne plany
wydarzeń.
Cel zajęć:
- uczeń łączy praktykę stylistyczną (redagowanie planu wydarzeń ) z
doskonaleniem techniki komputerowej ( formatowanie za pomocą narzędzi
dostępnych w pasku "formatowanie" MS Word)
Kompetencje polonistyczne:
- uczeń doskonali umiejętność redagowania ramowego planu wydarzeń
Kompetencje techniki komputerowej:
- formatuje tekst ( sposoby wypunktowania i numerowania),
- zapisuje tekst na dysku i dyskietce.
Tok zajęć:
- Przypomnienie zasad
tworzenia ramowego planu wydarzeń.
- Wybór baśni, do których
zostaną napisane plany wydarzeń.
- Samodzielna praca uczniów -
tworzenie planów. Nauczyciel poleca, aby przebieg wydarzeń zapisać w kolejnych
wersach, ale nie numerować (!).
- Formatowanie zredagowanych
planów wydarzeń. Nauczyciel poleca uczniom kolejno:
- wypunktować zdania planu cyframi,
- wypunktować zdania planu literkami,
- wypunktować zdania planu znaczkami (symbolami): Ö, lub 8 (format / wypunktowanie i numerowanie / wypunktowane / dostosuj / znak / symbol /
OK),
- w piątym punkcie zmienić
czcionkę na czerwoną,
- trzeci punkt wyróżnić flamastrem na zielono,
- powrócić do koloru automatycznego,
- zmienić kolejność wydarzeń
(poprzestawiać je) metodą przeciągnij,
upuść (zaznacz, kliknij, przeciągnij w wyznaczone miejsce, zwolnij).
- Zamiana uczniów przy
komputerach. Każdy widzi przed sobą cudzy plan z poprzestawianymi wydarzeniami.
Zadaniem ucznia jest ustawić zdarzenia chronologicznie metodą przeciągnij, upuść.
- Powrót do własnych stanowisk
pracy. Ewentualne korekty planów.
- Nadanie tytułów planom,
wybór rodzaju, wielkości i koloru czcionki, formatowanie.
- Zapisanie planów na dysku i
dyskietce; wydruk i zawieszenie na gazetce klasowej.
- Praca dla chętnych:
wykonanie rysunku do danej baśni (za pomocą programu Paint).
Wskazówki dodatkowe:
- Dzięki tej zabawie zauważymy nie tylko umiejętności stosowania techniki
komputerowej ucznia, ale przede wszystkim jego znajomość treści baśni oraz
umiejętność redagowania planu. Dlatego też nauczyciel dopilnować, by uczniowie
do tworzenia swoich planów wybrali różnorodne baśnie.
Ilona Zdunek
Nowy Dwór Mazowiecki
|
|