Wszystko dla szkoły podstawa programowa Wszystko dla szkoły Biblioteka w szkole Biblioteka centrum informacji Świetlica w Szkole
Aby dostawać nowości podaj e-mail: 
Zapisz:Wypisz
 
Szukaj: 
Aktualny numer 02/12
Na skróty
Aktualny numer
Prenumerata i zakup numerów archiwalnych
Archiwum
O czasopiśmie
Informacje dla autorów
Rekomendowane publikacje
Bank przydatnych
materiałów
Stopka redakcyjna
KONTAKT
"Wszystko dla Szkoły"
00-950 Warszawa
skr. pocztowa 109
wds@sukurs.edu.pl
tel./fax 0-22 832 36 12
tel. 832 36 11
Salomeja Mandat - Prasa niejedno ma imię : konspekt lekcji bibliotecznej

Cele ogólne:

  • uporządkowanie wiedzy o prasie i czasopiśmiennictwie,
  • kształtowanie nawyków czytelniczych związanych z czasopismami.

Cele operacyjne

uczeń po lekcji będzie umiał:

  • dokonać podziału czasopism według różnych kryteriów;
  • rozróżnić i scharakteryzować rodzaje tekstów zamieszczonych w prasie;
  • dokonać prawidłowego wyboru czasopisma w zależności od aktualnej potrzeby, rozwijanych zainteresowań;
  • szybko dotrzeć do poszukiwanych informacji;
  • dokonać selekcji czasopism pod względem przydatności w procesie kształcenia.

Metody nauczania:

  • oglądowo-słuchowa;
  • praca w grupach;
  • gry dramowe (wejście w rolę red. naczelnego).

Pomoce dydaktyczne: zestawy prasy dla każdej grupy, wizytówki dla grup: GRUPA PODRÓŻNIKÓW, GRUPA INFORMATYKÓW, GRUPA NAUKOWCÓW, GRUPA POLITYKÓW, GRUPA LITERATÓW, GRUPA SPORTOWCÓW.

Przebieg zajęć:

  • Przywitanie uczniów.
  • Przedstawienie tematu oraz celu zajęć.
  • Podział uczniów na grupy redakcyjne.
  • Wybór redaktora naczelnego w każdej grupie, a następnie losowanie przez niego wizytówki dla grupy.
  • Omówienie prasy przez nauczyciela.
  • Podział na gazety i czasopisma; podział czasopism ze względu na różne kryteria: zasięg, częstotliwość ukazywania się, treść, odbiorcę.
  • Omówienie budowy i struktury czasopisma, gatunków dziennikarskich.
  • Zwrócenie uwagi na aktualność informacji zawartych w prasie ze względu na krótki proces wydawniczy.
  • Praca uczniów w grupach:
    • Podział przygotowanych w zestawach czasopism ze względu na ich zasięg i częstotliwość ukazywania się.
    • Odszukiwanie stopki redakcyjne w czasopiśmie National Geographic.
    • Wybranie przez każdą grupę jednego czasopisma / zgodnie z profilem wylosowanej wizytówki / np. Grupa Podróżników wybiera National Geographic, Grupa Informatyków - PC Komputer, Grupa Naukowców - Świat Wiedzy, Grupa Polityków - Politykę, Grupa Sportowców - Przegląd Sportowy. Przygotowanie jego charakterystyki, uwzględniającej poznane kryteria podziału.
    • Wybranie ciekawego artykułu z czasopisma, odpowiadającego charakterowi grupy i przygotowanie jego krótkiej prezentacji.
    • Wyniki wypracowane przez poszczególne grupy przedstawiają wybrani wcześniej redaktorzy.
    • Najbardziej udane i ciekawe prezentacje są nagradzane oklaskami.
  • Podsumowanie lekcji oraz zaproszenie uczniów do korzystania z czasopism prenumerowanych przez bibliotekę.
  • Zwrócenie uwagi uczniów na różnorodność czasopism gromadzonych przez bibliotekę.
  • Podziękowanie za udział w lekcji i współpracę.

Salomeja Mandat
Pabianice