|
Konspekt lekcji jêzyka polskiego dla klasy II gimnazjum z wykorzystaniem Internetu
Temat: Romantyczna
biografia Adama Mickiewicza.
Cele lekcji
Uczeñ:
- wykorzystuje Internet jako ¼ród³o informacji,
- segreguje, selekcjonuje i krytycznie odbiera informacje zawarte na stronach WWW,
- tworzy prezentacje multimedialne w programie PowerPoint,
- zna i rozumie termin romantyzm oraz wieszcz,
- potrafi okre¶liæ ramy czasowe epoki,
- poznaje biografiê Adama Mickiewicza,
- poznaje tytu³y najwa¿niejszych dzie³ poety,
- dostrzega zwi±zki miêdzy histori± narodu a ¿yciem i twórczo¶ci± wieszcza,
- nabiera szacunku dla
dziedzictwa narodowego (romantycznego),
- wykorzystuje informacje z ró¿nych ¼róde³ wiedzy (Internet, s³owniki),
- doskonali umiejêtno¶æ tworzenia krótkiej, zwiêz³ej a tre¶ciwej informacji,
- kszta³ci umiejêtno¶æ formu³owania d³u¿szej wypowiedzi ustnej i pisemnej,
- pog³êbia umiejêtno¶æ redagowania wywiadu,
- pos³uguje siê ró¿nymi formami notatek,
- zauwa¿a zwi±zki miêdzy literatur±, histori±, geografi± itd.
- doskonali umiejêtno¶æ wypowiadania siê na forum klasy,
- zacie¶nia wiêzi klasowe poprzez wspó³pracê w grupie,
- uczy siê podzia³u obowi±zków wynikaj±cych z powierzonych zadañ i prezentowania osi±gniêæ w³asnych
i grupy,
- uczy siê gospodarowaæ czasem.
Formy nauczania:
- praca indywidualna,
- praca w grupach.
Metody nauczania:
- indywidualna z
komputerem,
- praca w zespo³ach,
- praca z tekstem,
- przekszta³canie i
wyg³aszanie tekstu,
- praca z map±,
- elementy wyk³adu.
¦rodki dydaktyczne:
- komputery z dostêpem do
Internetu,
- "Podrêczny s³ownik jêzyka polskiego",
- "Szkolny s³ownik geograficzny",
- "S³ownik historyczny",
- mapa fizyczna Europy,
- plakat prezentuj±cy
najwa¿niejsze cechy epoki romantyzmu (uzupe³niany przez grupê I. i II.),
- tabela przedstawiaj±ca
najwa¿niejsze wydarzenia z ¿ycia poety (uzupe³niana przez grupê III),
- instrukcje dla grup,
- chor±giewki,
plastelina, markery.
Uwagi dotycz±ce realizacji
lekcji.
Proponowana lekcja stanowi wprowadzenie do cyklu
jednostek po¶wiêconych sylwetce i twórczo¶ci Adama Mickiewicza. Ma ona na celu
przybli¿enie uczniom atmosfery, celów i zadañ epoki romantyzmu ze szczególnym
uwzglêdnieniem zwi±zków miêdzy biografi± a twórczo¶ci± poety.
Ze wzglêdu na ograniczony czas (2
godz. lekcyjne) i obszerny materia³ poznawczy zdecydowano siê na pracê w
grupach. Ka¿dy z zespo³ów otrzyma³ ¶ci¶le okre¶lone zadanie - instrukcjê pracy.
Opracowane zagadnienia prezentowane przez przedstawicieli grup u³o¿y³y siê w
romantyczny ¿yciorys poety.
Podzia³u zespo³ów dokonano
wcze¶niej, kieruj±c siê poziomem trudno¶ci zadania, mo¿liwo¶ciami
intelektualnymi dzieci oraz stopniem opanowania obs³ugi komputera. Uczniom
wyznaczono najdogodniejsze stanowiska w pracowni komputerowej pozwalaj±ce na
swobodne poruszanie siê po sali w trakcie wykonywania zadañ. Roz³o¿ono
wcze¶niej instrukcje oraz potrzebne materia³y ( markery, kartoniki,
chor±giewki, plastelinê).
Wiadomo¶ci dotycz±ce epoki i poety dzieci znalaz³y
wcze¶niej w zasobach Internetu podczas lekcji informatyki. Dane te zosta³y
potem sprawdzone przez prowadz±cych zajêcia.
Wstêpnie te¿ przygotowano prezentacjê multimedialn±,
któr± uczniowie uzupe³niali o wskazane informacje.
Przebieg lekcji.
Po zapisaniu tematu i zapoznaniu
uczniów z najwa¿niejszymi celami lekcji grupy przyst±pi³y do opracowywania
swych zadañ. Mia³y na to jedn± godzinê zajêæ. Napotkane trudno¶ci sygnalizowa³y
i rozwi±zywa³y przy pomocy nauczycieli.
Dzieci opracowywa³y nastêpuj±ce
zagadnienia:
Grupa
I
T³o i nazwa epoki - instrukcja,
plakat.
Grupa
II
Literatura doby romantyzmu -
instrukcja, plakat.
Grupa
III
M³odo¶æ Mickiewicza - instrukcja,
plakat - tabela.
Grupa
IV
Romantyczny podró¿nik -
instrukcja, tekst z lukami, mapa.
Grupa V
Emigrant, pielgrzym, tu³acz...
Adam Mickiewicz - instrukcja, wywiad.
Grupa VI
M³odo¶æ Mickiewicza - instrukcja,
prezentacja multimedialna.
Po up³ywie wyznaczonego czasu
reprezentanci zespo³ów przedstawiali wyniki swoich dzia³añ, wykorzystuj±c w tym
celu przygotowane wcze¶niej pomoce w postaci plakatu, tabeli i mapy. Na tym
etapie lekcji zadanie prowadz±cych polega³o na czuwaniu nad poprawno¶ci±
prezentowanych wiadomo¶ci oraz poprawno¶ci± wypowiedzi.
Przedstawiane przez dzieci tre¶ci
uzupe³niano o pominiête informacje, podkre¶laj±c romantyczne rysy ¿yciorysu
Adama Mickiewicza, tj. dzia³alno¶æ w tajnych zwi±zkach, nieszczê¶liw± mi³o¶æ,
uwiêzienie i zes³anie w g³±b Rosji, tu³aczkê po Europie oraz ¿ycie na
emigracji.
Poniewa¿ w czasie prezentacji wiadomo¶ci pojawi³y siê
np. b³êdy w datach, zwrócono tak¿e uwagê na konieczno¶æ krytycznego czytania
tekstów zamieszczanych w Internecie ze wzglêdu na pojawiaj±ce siê tam
przek³amania i nie¶cis³o¶ci.
Koñcz±c lekcjê, podkre¶lono przenikanie siê wiedzy i
umiejêtno¶ci z wielu przedmiotów, np. jêzyka polskiego, historii, geografii,
informatyki.
Ostatnim elementem zajêæ by³a
ewaluacja, dziêki której prowadz±cy poznali opinie dzieci na temat takiego
sposobu przeprowadzania lekcji, ich sugestie dotycz±ce ewentualnych zmian oraz
zaanga¿owanie ka¿dego z nich.
Powsta³e w czasie pracy pomoce
dydaktyczne ozdobi³y ¶ciany pracowni polonistycznej. Wykorzystano je przy
omawianiu kolejnych utworów i zagadnieñ zwi±zanych z twórczo¶ci± i ¿yciem Adama
Mickiewicza.
W ramach pracy domowej uczniowie
mieli przeczytaæ wybrane ballady Mickiewicza.
Za³±czniki
GRUPA I
T³o i nazwa epoki
INSTRUKCJA
Zadaniem grupy jest zebranie
ogólnych informacji na temat epoki romantyzmu oraz wyja¶nienie pojêcia romantyzm, a nastêpnie naniesienie
informacji na przygotowany schemat - plakat. Aby uzupe³niæ go poprawnie, nale¿y
skorzystaæ ze stron:
Odpowiedzi na postawione poni¿ej
pytania nale¿y wpisaæ na kartoniki i umie¶æ na plakacie.
Pos³ugujcie siê krótkimi,
prostymi zdaniami, has³ami lub tylko datami. Pamiêtajcie, aby informacja mimo
to by³a czytelna i zrozumia³a.
Pytania pomocnicze:
- Sk±d pojawi³ siê i co oznacza termin - romantyzm?
- Kiedy rozpocz±³ siê i zakoñczy³ romantyzm
europejski?
- Jakie dzie³o A. Mickiewicza
da³o pocz±tek polskiemu romantyzmowi?
- Jakie wydarzenie zakoñczy³o tê epokê?
- Jakie wydarzenia historyczne wp³ynê³y na kszta³t
epoki w ca³ej Europie? Jak nazwiecie takie ruchy? (Zapiszcie je w sposób
has³owy).
- Odszukajcie w encyklopedii multimedialnej nazwiska
najwybitniejszych twórców literatury tych czasów.
Je¶li szybko uporacie siê z
zadaniem, mo¿ecie zajrzeæ na stronê:
http://www.mickiewicz.kulturalna.com/.
Znajdziecie tam galeriê portretów
poety, zdjêcia, rêkopisy dzie³ oraz przedmioty codziennego u¿ytku.
¯YCZYMY
POWODZENIA
GRUPA II
Literatura doby romantyzmu
INSTRUKCJA
Zadanie grupy polega na
wyszukaniu informacji na temat:
- najwa¿niejszych tekstów doby romantyzmu
autorstwa Adama Mickiewicza,
- gatunków literackich uprawianych przez twórców
epoki,
- tematyki utworów,
a nastêpnie naniesieniu ich na
przygotowane kartoniki, które nale¿y umie¶ciæ w odpowiednim miejscu schematu -
plakatu.
W ten sposób powstanie pe³na
informacja na temat literatury tego okresu.
Aby uzupe³niæ poprawnie schemat
skorzystajcie ze stron:
Je¶li szybko uporacie siê z
zadaniem, mo¿ecie zajrzeæ na stronê:
http://www.mickiewicz.kulturalna.com/.
Znajdziecie tam galeriê portretów
poety, zdjêcia, rêkopisy dzie³ oraz przedmioty codziennego u¿ytku.
¯YCZYMY POWODZENIA
Plakat uzupe³niany przez grupê
I i II.


GRUPA III
M³odo¶æ Mickiewicza
INSTRUKCJA
Zadaniem grupy jest zebranie informacji na temat m³odo¶ci
A. Mickiewicza. Aby je w³a¶ciwie wykonaæ, nale¿y, po wnikliwym przeczytaniu
tekstów, uzupe³niæ przygotowany plakat - tabelê. Nastêpnie za pomoc± zielonych
chor±giewek zaznaczyæ na mapie miejsca pobytu poety w Rosji.
Aby uzupe³niæ poprawnie schemat
skorzystajcie ze stron:
Wykonanie zadania u³atwi wam
tabela pomocnicza. Po jej wype³nieniu nanie¶cie wyniki swoich dzia³añ na
przygotowany plakat.
Je¶li szybko uporacie siê z
zadaniem, mo¿ecie zajrzeæ na stronê:
http://www.mickiewicz.kulturalna.com/
Znajdziecie tam galeriê portretów
poety, zdjêcia, rêkopisy dzie³ oraz przedmioty codziennego u¿ytku.
TABELA POMOCNICZA
|
Data |
Wydarzenia z ¿ycia poety |
Napisany utwór |
|
24.12.1798 r. |
|
|
|
1815 - 1819 r. |
|
|
|
1817 r. |
|
|
|
1819 - 1823 r. |
. |
|
|
1820 r. |
. |
|
|
1822 r. |
|
|
|
1823 |
|
|
|
1824 - 1829 r. |
|
|
|
1829 r. |
. |
|
GRUPA IV
Romantyczny
podró¿nik
INSTRUKCJA
Zadanie grupy polega na
uzupe³nieniu tekstu z lukami oraz, po zapoznaniu siê z nim, zaznaczeniu na
mapie szlaku romantycznej wêdrówki poety po Europie.
W tym celu pos³u¿cie siê
przygotowanymi pomarañczowymi chor±giewkami.
Informacji szukajcie na stronach:
Je¶li szybko uporacie siê z
zadaniem, mo¿ecie zajrzeæ na stronê: http://www.mickiewicz.kulturalna.com/
Znajdziecie tam galeriê portretów
poety, zdjêcia, rêkopisy dzie³ oraz przedmioty codziennego u¿ytku.
TEKST
Po opuszczeniu Rosji A. Mickiewicz wêdrowa³ po Europie. Przemierzy³
trasê, która wiod³a z ...................przez ................., ................., ................., ...................
..........,
..................., ...................., szwajcarsk± ........................... do ................., .................,
.................,
................., na Sycyliê, a stamt±d do ................. i z powrotem do .................. W roku 1830,
kiedy poeta przebywa³ w wiecznym mie¶cie (.................), w Polsce
.................................................... .............................................................................. Wtedy
postanowi³ on ........................................................ i dlatego pod ................. nazwiskiem
............................. ruszy³ do ........................., do której jednak ........................ . Zatrzyma³ siê w
........................... . ........................ udzia³u w powstaniu, ale literackim echem tych do¶wiadczeñ
by³y utwory o tematyce .................... pt. .......... ..........., ................., ............. ................ .
Po niemal roku opu¶ci³ ................... i wyruszy³ do Drezna. Wtedy te¿
zakoñczy³ siê etap jego romantycznej podró¿y po Europie.
TEKST
uzupe³niony
Po opuszczeniu Rosji A. Mickiewicz wêdrowa³ po Europie. Przemierzy³
trasê, która wiod³a z Petersburga przez Berlin, Drezno, Pragê,
Karlove Vary, Weimar, Bon, szwajcarsk± prze³êcz Splugen
do Wenecji, Florencji, Rzymu, Neapolu, na Sycyliê,
a stamt±d do Genewy i z powrotem do Rzymu. W roku 1830,
kiedy poeta przebywa³ w wiecznym mie¶cie (Rzymie),w Polsce wybuch³o
powstanie listopadowe. Wtedy postanowi³ on przy³±czyæ siê do powstañców i
dlatego pod przybranym nazwiskiem Adam Muhl ruszy³ do Warszawy,
do której jednak nie dotar³. Zatrzyma³ siê w Wielkopolsce. Nie
wzi±³ udzia³u w powstaniu, ale literackim echem tych do¶wiadczeñ by³y
utwory o tematyce powstañczej pt. "¦mieræ pu³kownika", "Nocleg", "Reduta
Ordona".
Po niemal roku opu¶ci³ Wielkopolskê i wyruszy³ do Drezna. Wtedy
te¿ zakoñczy³ siê etap jego romantycznej podró¿y po Europie.
¯YCZYMY
POWODZENIA
GRUPA V
Emigrant,
pielgrzym, tu³acz... Adam Mickiewicz
INSTRUKCJA
Przeczytajcie uwa¿nie fragment
tekstu o Adamie Mickiewiczu zatytu³owany "Emigracja.
Drezno - Pary¿ - Lozanna" znajduj±cy siê na stronie: http://www.mickiewicz.art.pl/.
Waszym zadaniem bêdzie wcielenie siê w postaæ Adama
Mickiewicza i udzielenie wywiadu dziennikarzowi gazety "Polskie wie¶ci" na
temat ¿ycia poety w latach 1832-1855.
Tytu³ wywiadu brzmi: "Emigrant, pielgrzym, tu³acz... Adam
Mickiewicz"
Je¶li szybko uporacie siê z
zadaniem, mo¿ecie zajrzeæ na stronê:
http://www.mickiewicz.kulturalna.com/.
Znajdziecie tam galeriê portretów
poety, zdjêcia, rêkopisy dzie³ oraz przedmioty codziennego u¿ytku.
¯YCZYMY POWODZENIA
WYWIAD
Emigrant,
pielgrzym, tu³acz... Adam Mickiewicz
- Dlaczego
nie wzi±³ pan udzia³u w powstaniu 1830 roku?
.......................................................................................
.......................................................................................
- Podobno
napisa³ pan wtedy jedno ze swoich wielkich dzie³?
.......................................................................................
.......................................................................................
- Wiadomo
nam, ¿e wiêkszo¶æ swego tu³aczego ¿ycia spêdzi³ pan w Pary¿u. Ciekawi nas, czym
siê pan tam zajmowa³?
.......................................................................................
.......................................................................................
- Jakich
uczuæ doznawa³ pan, ¿yj±c z dala od ojczyzny?
.......................................................................................
.......................................................................................
- Pana,
jak wielu innych emigrantów, obejmowa³ zakaz zmiany miejsca pobytu. A jednak
znalaz³ pan sposób, aby powróciæ "na ojczyzny ³ono"
.......................................................................................
.......................................................................................
- Jest pan
gor±cym patriot± i to wyja¶nia pana dzia³alno¶æ na polu wojskowym. Proszê nam o
tym opowiedzieæ
.......................................................................................
.......................................................................................
- Wspó³cze¶ni
okre¶laj± pana mianem wieszcza. Proszê szerzej wyja¶niæ czytelnikom znaczenie
tego s³owa?
.......................................................................................
.......................................................................................
GRUPA VI
M³odo¶æ Mickiewicza -
prezentacja multimedialna
INSTRUKCJA
Zadaniem grupy jest przygotowanie prezentacji w programie Power Point.
W tym celu nale¿y otworzyæ plik Prezentacja i uzupe³niæ slajdy tekstem
wed³ug ni¿ej przedstawionego planu.
Informacji szukajcie na stronach:
slajd
1. - Imiê i nazwisko
wieszcza, lata ¿ycia,
slajd
2. - studia na Uniwersytecie
Wileñskim.
Tekst
powinien zawieraæ informacje o:
- organizacjach m³odzie¿owych, które poeta
wspó³tworzy³,
- utworze programowym.
slajd
3. - Najwiêksza,
nieszczê¶liwa mi³o¶æ poety.
Tekst powinien zawieraæ:
- dane osobowe ukochanej twórcy,
- przyczyny ich rozstania.
slajd
4. - Pierwszy tomik Poezji
A. Mickiewicza.
Tekst powinien informowaæ o:
- dacie wydania,
- znaczeniu tego tomiku dla literatury
polskiej.
slajd
5. - Wiêzienie i zes³anie w
g³±b Rosji.
Tekst powinien informowaæ o:
- przyczynie zes³ania, latach oddalenia od ojczyzny,
- polonie literackim tego etapu ¿ycia.
slajd
6. - Zamkniêcie prezentacji.
Na tej
stronie nale¿y podaæ nazwiska twórców prezentacji oraz wykaz stron
internetowych, z których korzystali.
Pamiêtajcie! Teksty
nie mog± byæ d³ugie. Musz± zawieraæ najistotniejsze informacje. Stosujcie
proste zdania.
Tak utworzon± prezentacjê zapiszcie na dysku pod nazw± Adam
Mickiewicz.
Je¶li szybko uporacie siê z zadaniem, mo¿ecie opracowaæ technicznie
pokaz slajdów (ustawiæ ró¿ne sposoby przej¶cia slajdów itp.).
Agata Zieliñska
Anna Jêdrych
£ód¼
|