|
Scenariusz na lekcję przyrody w klasie V (z arkuszem obserwacji lekcji koleżeńskiej)
Cele:
Wiadomości:
Uczeń:
- wymienia co najmniej trzy sposoby pomiaru odległości w
terenie;
- wskazuje, który ze sposobów pomiaru jest najdokładniejszy,
a który najwygodniejszy w terenie;
Umiejętności:
Uczeń:
- dokonuje pomiaru odległości w terenie różnymi sposobami
(za pomocą taśmy mierniczej, kroków, stóp, podaje szacunkowo);
- dokonuje wyboru metody pomiaru w zależności od
sytuacji;
- uzasadnia wybór metody;
- oblicza odległość mając dane: liczba kroków i długość
kroku;
- współpracuje w grupie.
Metody: słowna (pogadanka), praktycznego działania -
dokonywanie pomiarów, smily - ocena lekcji.
Forma pracy: praca zespołowa, praca w grupach i praca indywidualna.
Czas: 45 min.
Materiały: miarka 10m, miarka krawiecka,
linijka, zeszyt ucznia.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna
- sprawy organizacyjne;
- sprawdzenie pracy domowej;
- nawiązanie do lekcji poprzedniej.
Faza zasadnicza
Praca zespołowa:
Podanie tematu lekcji - zapis na
tablicy i w zeszycie ucznia.
Podanie sposobów pomiaru
odległości w terenie - zapis na tablicy.
Narysowanie tabeli na tablicy
(nauczyciel). Uczniowie przepisują tabele do zeszytów.
|
Sposoby pomiaru odległości
|
Długość klasy
|
Szerokość klasy
|
|
taśmą mierniczą |
|
|
|
miarką, linijką |
|
|
|
krokami |
miejsce na obliczenia |
|
|
stopami |
jw. |
|
|
na oko - szacunkowo |
|
|
Oszacowanie długości i szerokości
klasy - zapis w tabeli.
Praca w grupie:
- przypomnienie zasad pracy w grupie;
- podział na cztery zespoły i przydzielenie zadań - każda
z grup dokonuje pomiaru klasy jedną z metod;
- pomiary długości i szerokości klasy;
- zapis wyników pomiarów w tabeli na tablicy.
Praca zespołowa:
- analiza wyników;
- omówienie sposobu pomiaru odległości krokami i stopami;
- zapis danych w tabeli w zeszycie ucznia;
- wyciągnięcie wniosków dotyczących dokładności i
przydatności poszczególnych sposobów pomiaru;
- zapisanie wniosków w zeszycie.
Notatka: Najdokładniejszym
sposobem, jest pomiar odległości za
pomocą taśmy mierniczej. Najwygodniejszym sposobem pomiaru odległości w terenie
jest pomiar za pomocą kroków i "na oko".
Zakończenie zajęć
Podsumowanie - pytania kontrolne:
- Jesteś
na pieszej wycieczce w górach.. W jaki sposób zmierzysz długość trasy jaką masz
do pokonania przez najbliższą godzinę.
- Uzasadnij
wybór metody.
- Waszym
zadaniem jest sprawdzenie, czy szkolne boisko do piłki nożnej ma poprawne
wymiary. Który ze sposobów pomiaru odległości zastosujesz do wykonania tego
zadania?
- Uzasadnij
wybór metody.
Ocena lekcji (pisemna lub ustna)
- smily . Za pomocą kciuka uczniowie wyrażają swoją opinię, odpowiadając
na pytania nauczyciela, dotyczące zajęć (zastosowanych metody pracy i atmosfery
na lekcji):
- Czy lekcja była interesująca?
- Czy dobrze ci się pracowało w
grupie?
- Czy nauczyłeś się dzisiaj
czegoś nowego? itp.
Ocena pracy grupowej uczniów -
ustna i "+" za aktywność.
Zadanie pracy domowej:
Zmierz dowolnym
sposobem (nie jest powiedziane, że najwygodniejszym czy najdokładniejszym;
uczeń może mierzyć łokciami, tylko musi uzasadnić wybór metody) odległość jaką
musisz pokonać idąc z sali nr ... do sekretariatu. Uzasadnij wybór metody.
Zakończenie zajęć
Literatura:
- Brudnik E.,
Moszczyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie" zestaw
do przyrody dla klasy V - książka
i podręcznik wydawnictwa ABC.
ARKUSZ OBSERWACJI
LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ
Data hospitacji:
.................................................
Temat lekcji: Jak zmierzyć odległość w terenie?
Przedmiot: przyroda
Klasa: V .....
Imię i nazwisko nauczyciela
prowadzącego lekcję: ................................
Proszę o zaznaczenie spostrzeżeń
w odpowiedniej rubryce
|
Sprawdzane
elementy
|
ocena
|
|
Spełnione w
stopniu optymalnym
|
Spełnione w
stopniu zadowalającym
|
Należałoby
jeszcze nad tym popracować
|
|
Uczniowie znają temat i cel lekcji |
|
|
|
|
Na lekcji są stosowane metody aktywizujące uczniów |
|
|
|
|
Wybrane metody pozwalają osiągnąć zamierzone cele |
|
|
|
|
Wybrane metody zachęcają uczniów do nauki |
|
|
|
|
Na lekcji panuje przyjazna atmosfera, sprzyjająca
zdobywaniu wiedzy |
|
|
|
|
Uczniowie znają zasady pracy w grupie |
|
|
|
|
Uczniowie pracują zgodnie w grupach |
|
|
|
|
Uczniowie wykazują zaangażowanie w wykonanie zadania |
|
|
|
Podpis
hospitującego:..................
Jolanta Ignaczak
Zgierz
Autorka naucza przyrody w Szkole Podstawowej nr 8 w
Zgierzu.
|