|
Scenariusz do zajêæ korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów klas I-III ze specyficznymi trudno¶ciami w nauce
matematyki
Cele g³ówne:
- rozwijanie umiejêtno¶ci okre¶lania stosunków przestrzennych;
- usprawnianie rozwoju ruchowego oraz percepcji wzrokowej.
Cele operacyjne:
uczeñ
- rozpoznaje podstawowe kierunki na p³aszczy¼nie i w przestrzeni (w prawo, w lewo, góra, dó³ );
- rozumie okre¶lenia s³owne dotycz±ce stosunków przestrzennych, przyimki (przed, za, obok, nad, pod,
w...);
- orientuje siê w schemacie w³asnego cia³a.
Metody: podaj±ca, eksponuj±ca, czynno¶ciowa.
Formy pracy: indywidualna , zbiorowa.
Pomoce: kaseta z nagraniem: "Pl±sy z d³ug± brod±" Tomaszewska M., "Klanza" ró¿ne
przedmioty znajduj±ce siê w otoczeniu dziecka, farby, pêdzle, kartony, materace.
Literatura:
- Bogdanowicz M., Metody Dobrego Startu. Warszawa, 1985.
- Trze¶niowski R., Gry i zabawy ruchowe. Warszawa, 1989.
- Chmielowska E., Zabawy logopedyczne i nie tylko. Kielce, 1997.
- Kaja B., Zarys terapii dziecka. Bydgoszcz, 1998.
Przebieg zajêæ:
- Powitanie.
Dzieci chodz± po sali w rytm muzyki (kaseta z nagraniem) i witaj± siê praw± rêk±, lew± rêk±, ³okciem
lewym, prawym.
- Zabawa ze ¶piewem: "Boogie-Woogie".
- Do przodu praw± rêkê (nogê) daj.
- Do ty³u praw± rêkê (nogê) daj
- i potrz±¶nij ni±.
- Bo przy Boogie-Woogie trzeba ³adnie krêciæ siê,
- No i w d³onie klaskaæ te¿: raz, dwa, trzy,
- Boogie-Woogie o le!- dziecko idzie do przodu, potem do ty³u.
- Do przodu lew± rêkê daj.
- Do ty³u lew± rêkê daj.
- Æwiczenia ruchowe. Zabawa w "Lustro"
Uczniowie na¶laduj± ruchy partnera stoj±cego naprzeciw.
- Dzieci chodz± po narysowanej ¶cie¿ce z przeszkodami, które musz± omin±æ.
- Dzieci podchodz± do przedmiotów znajduj±cych siê w najbli¿szym otoczeniu, nastêpnie okre¶laj± ich
po³o¿enie wzglêdem siebie.
- "Mi¶ siedzi na ³awce obok lalki".
- "Zeszyt le¿y pod sto³em".
- "Kwiaty stoj± na trzecim oknie".
- "Kosz na ¶mieci stoi przed drzwiami po lewej stronie ³awki".
- Æwiczenia ruchowe pod dyktando.
Zrób dwa kroki do przodu, trzy w prawo, jeden w lewo itp.
- Zamalowywanie kolorem prawej lub lewej, dolnej lub górnej czê¶ci kartonu.
Ruch pêdzlem w pionie lub poziomie od lewej do prawej.
- Æwiczenie relaksacyjne (wzorowane na treningu autogennym w wersji A. Polender).
- Terapeuta opowiada dzieciom o nied¼wiadku zmêczonym po ciê¿kim dniu pracy. Dzieci wystêpuj± w roli
nied¼wiadka, le¿± na materacach. S³uchaj± opowiadania terapeuty i wykonuj± jego polecenia.
- Samoocena ucznia:
Dziecko ocenia swój nastrój po zajêciach, rysuje" bu¼kê" u¶miechniêt± lub niezadowolon±.
Izabela Franc
Zabrze
Autorka jest nauczycielk± nauczania zintegrowanego oraz pedagogiem terapeut± w Szkole
Podstawowej nr 5 w Zabrzu.
|
|