|
Zajêcia najlepiej przeprowadziæ jednego dnia (je¶li to mo¿liwe). Mo¿na równie¿ poszczególne czê¶ci
wykorzystaæ w czasie tradycyjnego podzia³u godzin lekcyjnych. Forma warsztatowa mo¿e byæ wykorzystana na
lekcjach utrwalaj±cych omówion± partiê materia³u, poniewa¿ uczniowie zadania wykonuj± samodzielnie,
wykorzystuj±c zdobyte wcze¶niej umiejêtno¶ci i wiadomo¶ci. Wszystkie wykonane przez uczniów prace
wieszamy w klasie. W czasie takich zajêæ raczej nie stosuje siê tradycyjnej formy oceniania. Mo¿na rozdawaæ
np. cukierki, naklejki za prawid³owe wykonanie zadania i aktywno¶æ, a dopiero po zakoñczeniu warsztatów
dodatkowo nagrodziæ ocen± najaktywniejszych.
Cele
Uczeñ:
- utrwala wiadomo¶ci o legendach;
- poznaje nowe legendy, np. dotycz±ce regionu, w którym mieszka;
- ocenia postêpowanie bohaterów;
- wyja¶nia trudniejsze wyrazy, pos³uguj±c siê s³ownikiem i encyklopedi±;
- potrafi kulturalnie wypowiadaæ siê i s³uchaæ innych;
- próbuje napisaæ scenariusz legendy - przygotowaæ tekst do wystawienia na scenie;
- wchodzi w role;
- umie wykonaæ zaproszenie i plakat;
- potrafi narysowaæ komiks na "ta¶mie filmowej";
- opisuje postaci na podstawie fizjonomii;
- wskazuje ró¿nice miêdzy utworem literackim a adaptacj± filmow± dzie³a literackiego;
- umie pracowaæ w zespole;
- rozwija wyobra¼niê.
Metody: praca z tekstem, burza mózgów, mapa mentalna, drama, techniki
filmowe.
¦rodki dydaktyczne: teksty legend, s³owniki, encyklopedie, fotosy aktorów, "ta¶ma filmowa",
kredki, klej, blok rysunkowy, szary papier, no¿yczki.
Czas pracy: 5 jednostek lekcyjnych.
Przebieg warsztatów:
CZÊ¦Æ I: LITERATURA - analiza literacka legend.
- Podzia³ klasy na 4 grupy wed³ug dowolnego kryterium.
- Rozdanie i przeczytanie czterech legend np. dotycz±cych regionu.
- Burza mózgów: Elementy ³±cz±ce wszystkie legendy.
- Wykonanie mapy mentalnej wybranej legendy na szarym papierze - uczniowie pracuj± w grupach i prezentuj±
sposób wykonania zadania.
- Wywiad z wybranym bohaterem legendy - drama.
CZÊ¦Æ II: TEATR - adaptacja tre¶ci wybranych legend do wystawienia na scenie.
- Wyja¶nienie terminów teatralnych - korzystanie ze s³owników i encyklopedii.
- Wykonanie zaproszenia na przedstawienie.
- Napisanie scenariusza wybranej legendy (ka¿da grupa opracowuje inn± legendê):
- u³o¿enie dialogów;
- opracowanie didaskaliów (wygl±d i zachowanie bohaterów, scenografia, kostiumy).
- Przydzielenie ról.
- Próba inscenizacji legend.
CZÊ¦Æ III: FILM - zastosowanie technik filmowych.
- Wyja¶nienie terminów zwi±zanych z filmem - korzystanie ze s³owników i encyklopedii.
- Wykonanie plakatu reklamuj±cego film na podstawie wybranej legendy.
- "Zdjêcia próbne" - uczniowie wybieraj± zdjêcia aktorów i modelek "podobnych" do danej
postaci z legendy. W ten sposób próbuj± okre¶liæ charakter bohaterów. Fotosy przyklejaj± na kartki z
bloku i opisuj± cechy.
- Podzia³ tekstu legendy na "kadry" (plan szczegó³owy legendy).
- Rysowanie "kadrów" i wklejanie gotowych "zdjêæ" na "ta¶mê filmow±" (przygotowan± przez
uczniów w domu).
- Prezentacja wyników pracy - wywieszenie prac uczniów na gazetce.
CZÊ¦Æ IV: Podsumowanie warsztatów, wra¿enia uczniów.
Sylwia Krenz
K³odzko
|
|