|
Scenariusz zajêæ edukacji matematycznej
Grupa: piêcio- i sze¶ciolatków.
Cele:
- poznanie symbolu (zapisu graficznego) liczby 7,
- sygnalizowanie potrzeby znajomo¶ci liczb,
- utrwalenie znajomo¶ci liczb 1 - 6,
- poprawne pos³ugiwanie siê liczebnikami porz±dkowymi w zakresie 7,
- utrwalenie nazw dni tygodnia.
Pomoce: sylwety dni
tygodnia z kolorowego kartonu, kartoniki z liczbami 1 - 6, kartonik z zapisem
liczby 7, wiersz J. Brzechwy "Tydzieñ", du¿a obrêcz, ma³e obrêcze (po jednej
dla dziecka), nasiona zbó¿, karty pracy dla 5 i 6-latków.
Przebieg:
Odszukiwanie przez dzieci
ukrytych w sali (w¶ród zabawek) pomocy do zajêæ.
Nauczyciel: Pos³uchajcie,
mia³am dla was przygotowane pomoce na zajêcia, ale gdzie¶ mi siê zapodzia³y -
pomó¿cie mi ich odszukaæ. Te pomoce to kartoniki z cyframi i sylwety dzieci.
U³o¿enie odnalezionych pomocy na
dywanie i uformowanie przez dzieci ko³a.
Wys³uchanie wiersza J. Brzechwy
"Tydzieñ" recytowanego przez nauczycielkê i rozmowa o jego tre¶ci:
- O czym opowiada³ wiersz?
- Kto potrafi wymieniæ dni tygodnia?
- Jaki dzisiaj mamy dzieñ?
- Jakim dniem tydzieñ siê zaczyna a jakim koñczy?
- Ile dni ma tydzieñ?
U³o¿enie sylwet dni tygodnia w
odpowiedniej kolejno¶ci i przeliczenie ich, najpierw u¿ywaj±c nazw dni, potem
u¿ywaj±c liczebników g³ównych.
Podpisywanie dni tygodnia
liczbami od 1 do 6.
Jakiej liczby jeszcze nie
znamy? (7)
Demonstracja zapisu liczby 7 -
szukanie liczby 7 w sali (kalendarz, zegar); podpisanie ostatniej sylwety
liczb± 7.
Do czego s± nam potrzebne
liczby? - zachêcenie dzieci do samorzutnych wypowiedzi.
Pos³ugiwanie siê liczebnikami porz±dkowymi - udzielanie
odpowiedzi na pytania nauczycielki:
- Którym dniem tygodnia jest wtorek?
- Którym dniem jest z kolei pi±tek? itp.
Zabawa ruchowa "G³odne
wróbelki" - dzieci maszeruj±c po kole, otrzymuj± od nauczycielki obrêcze, gdy
wszystkie ju¿ maj± obrêcze - zatrzymuj± siê, odwracaj± siê ty³em do ¶rodka ko³a
i k³ad± obrêcze przed sob± - to s± gniazda. Na ¶rodku sali w du¿ej obrêczy
rozsypane s± ziarna. Dzieci biegaj± po sali - na umówiony sygna³
dziecko-wróbelek podbiega do du¿ej obrêczy, bierze jedno ziarnko i zanosi do
swego gniazda. Zabawa trwa tak d³ugo, a¿ ka¿de dziecko uzbiera 7 ziarenek.
Przeliczanie zgromadzonych w
gniazdach ziarenek (7) i uk³adanie z nich liczby 7, odwzorowywanie zapisu
graficznego liczby.
Praca przy stolikach; w trakcie
wype³niania kart pracy nauczycielka s³u¿y dzieciom rad± i pomoc±.
6-latki - karta pracy "Zima" - wyszukiwanie i przeliczanie elementów karty, zaznaczanie ich
liczebno¶ci w tabeli.
5-latki
- karta pracy "Karmnik" - odwzoruj stemplem 7 ptaków w karmniku i pokoloruj je.
Sprawdzenie i podpisanie kart
pracy, pochwalenie dzieci za udzia³ w zajêciu i wykonanie zadania.
Przypiêcie karty z poznan± liczb±
na gazetce matematycznej, przypiêcie sylwet dni tygodnia i ich nazw na gazetce
tematycznej w sali, sprz±tniêcie ziaren i obrêczy.
Uwagi: dzieci 5-letnie nie musz±
wymieniaæ dni tygodnia w kolejno¶ci, ale niektóre z nich to potrafi±. S± tak¿e
dzieci 6-letnie, które myl± kolejno¶æ (Olek), jedno dziecko 6-letnie (Daniel)
nie zna nazw dni tygodnia. Poznana liczba bêdzie utrwalana przy okazji
nastêpnych zajêæ.
Ma³gorzata Piotrowska
£uków
Autorka pracuje w Przedszkolu Miejskim Nr 6 w £ukowie.
|